Małgorzata Hercuń z Kraszowickiej Zagrody: Przystań dla indyjskich artystek
Dzisiaj mamy zaszczyt gościć Małgorzatę Hercuń z Kraszowickiej Zagrody w Świdnicy. Małgorzata podzieli się z nami historiami i doświadczeniami związanymi z niezwykłym projektem.
Posłuchaj wywiadu:
Dzisiaj mamy zaszczyt gościć Małgorzatę Hercuń z Kraszowickiej Zagrody w Świdnicy. Małgorzata podzieli się z nami historiami i doświadczeniami związanymi z niezwykłym projektem.
Podczas rozmowy poruszyliśmy wiele tematów, w tym pobyt we Wrocławiu ośmiu dziewczynek z Edukacyjnego Wsparcia Ubogich Dzieci im. Dr. Subash Gupta z Agry w Indiach. Dziewczynki miały okazję wziąć udział w muzyczno-artystycznym projekcie LELENFANT wrocławskiej fundacji „Przyjaźń, Sztuka, Edukacja”. Ten niezwykły projekt odbywa się w dniach od 12 do 31 lipca 2024 roku. Małgorzata opowie nam o kilkudniowym pobycie grupy z Indii w Kraszowickiej Zagrodzie w Świdnicy, gdzie dziewczynki będą mogły odpocząć po intensywnych tygodniach treningów, korzystając z licznych atrakcji oferowanych przez gospodarstwo.
W naszej rozmowie nawiążemy również do poruszającej historii z czasów drugiej wojny światowej, kiedy to maharadża Nawanagaru Jam Saheb Digvijay Sinhji udzielił schronienia setkom polskich osieroconych dzieci, które przeżyły piekło zesłania na tereny ZSRR. Ta historia, pięknie opisana przez Monikę Kowaleczko-Szumowską w książce dla dzieci „Bapu – opowieść o dobrym maharadży”, jest dla nas inspiracją i przypomnieniem o dobroci ludzkiej.
Dowiedzieliśmy się o niej od Moniki Szima-Efinowicz, dyrektorki Muzeum Ślężańskiego w Sobótce, której babcia była jednym z polskich dzieci, którym maharadża udzielił schronienia.
Na koniec, zachęcamy wszystkich naszych słuchaczy do wsparcia pobytu indyjskich dzieci we Wrocławiu poprzez platformę pomagam.pl/99rawg, gdzie można dokonać wpłat na rzecz tego pięknego projektu. Zapraszam do słuchania. Rozmawia Tomasz Kuriata.
LINK DO KRASZOWICKIEJ ZAGRODY
Tomasz Kuriata
- autor podcastuDziennikarz, redaktor naczelny i twórca portalu Doba.pl, pomysłodawca radiodoba.pl. Od 1995 do 2007 pracował w Radiu Sudety. W międzyczasie współpracował z wałbrzyskim Radiem BRW. Współpracował m.in. z Tygodnikiem Dzierżoniowskim. Czytaj więcej >