Rozmowa z Dorotą Oczak-Stach, rzeczniczką prasową Festiwalu Góry Literatury
Rozmowa z Dorotą Oczak-Stach, rzeczniczką prasową Festiwalu Góry Literatury. W tym roku imprezy odbędą się w dniach 7-16 lipca.
Posłuchaj wywiadu:
Jak czytamy na stronie internetowej organizatora: Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, praworządności, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.
Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 7 do 16 lipca 2023 roku w rekordowej w historii Festiwalu liczbie lokalizacji. Spotkamy się z państwem w 20 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na Górze Guzowata, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.
Zachęceni Państwa tłumnym udziałem w zeszłorocznej edycji, w tym roku zaproponujemy ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości.Zaplanowaliśmy koncerty 10 wykonawców, zagrają: Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.
Obejrzymy retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego i porozmawiamy z reżyserem. W paśmie filmowym przedstawimy także filmy Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.
Posłuchamy dialogów z Empuzjonu w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza.
Podyskutujemy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.
Najwięcej, co zrozumiałe, będzie książek. Na Festiwalu spotkacie ponad 80 pisarek i pisarzy. Porozmawiamy między innymi z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Agnieszką Szpilą, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą. Na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – spotkamy się z Adamem Wajrakiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.
Tomasz Kuriata
- autor podcastuDziennikarz, redaktor naczelny i twórca portalu Doba.pl, pomysłodawca radiodoba.pl. Od 1995 do 2007 pracował w Radiu Sudety. W międzyczasie współpracował z wałbrzyskim Radiem BRW. Współpracował m.in. z Tygodnikiem Dzierżoniowskim. Czytaj więcej >